Pogórze Dynowskie to malowniczy obszar, leżący w pobliżu Łańcuta i Rzeszowa. Jest to najniższa część polskich Karpat, a na jej terenie brak większych ośrodków miejskich. Największą miejscowością jest tu Dynów, liczący sobie 7 tysięcy mieszkańców. W Dynowie nie brak ciekawych zabytków, zatem w programie wycieczki po tej części kraju zwiedzanie miasteczka musi się znaleźć.
Na terenie Pogórza Dynowskiego czeka wiele atrakcji dla tych turystów, którzy potrafią docenić piękne widoki i rozległe lasy. W tutejszym krajobrazie nie brak też łąk i pól. Pomiędzy doliną Wisłoka i doliną Sanu nie brakuje też cennych zabytków i rezerwatów przyrody. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Pogórze Dynowskie to m.in. piękne okolice Krosna. Tu na turystów czeka słynny zamek Kamieniec w Odrzykoniu, wokół którego rozciąga się rezerwat „Prządki”. Miłośników techniki oczarować może wąskotorówka, znana jako Przeworska Kolej Dojazdowa. Łączy ona Przeworsk z Dynowem, a na trasie przejazdu nie brak pięknych widoków. Dla tych, którzy lubią spacerować w pięknej scenerii, nie lada gratką będą liczne ścieżki edukacyjne, wytyczone w rejonie Manasterza.
Na uwagę turystów zasługują też te zabytki, które zostały wpisane na Szlak Architektury Drewnianej. Tu do najcenniejszych obiektów zalicza się kościół parafialny w Lutczy, pochodzący z XV wieku oraz gotycki kościół w Haczowie, zbudowany pod koniec XIV stulecia. W Łopuszce Wielkiej można spotkać się z pamiątkami po kopalni alabastru oraz po tak znanej postaci, jaką był polski inżynier hrabia Roman Scipio del Campo (dzięki któremu powstała przeworska wąskotorówka). Na uwagę zasługuje również miejscowość Dubiecko, w której Franciszek Karpiński pod koniec XVIII wieku napisał słowa słynnej kolędy „Bóg się rodzi”. Takie atrakcje sprawiają, że pobyt na terenie Pogórza Dynowskiego dla wielu osób stanie się świetną lekcją historii, a jednocześnie okazją do spędzenia czasu w aktywny sposób.