Dla wielu z nas Podkarpacie jest magiczną krainą, w pejzażu której zabytki drewnianej architektury zajmują miejsce bardzo ważne. To one stają się dla wielu z nas głównym celem wycieczki. Jedną z tych miejscowości, które na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego zajmują miejsce bardzo ważne, są Nowosielce. Na czym polega fenomen tej miejscowości?
Nowosielce i ich miejsce na mapie Polski
Rosnące zainteresowanie ta miejscowością nie powinno dziwić. Nowosielce kusza bliskością tak ważnego ośrodka turystycznego, jakim jest pełen cennych zabytków Przeworsk. Malownicza sceneria oraz historia sięgająca XIV wieku to kolejne czynniki, które skutecznie zachęcają turystów do odwiedzenia tej miejscowości. Dumą tej wsi jest cenny zabytek architektury sakralnej – perełka drewnianego budownictwa, obok której nie można przejść obojętnie. To drewniany kościół parafialny, który może się pochwalić zarówno piękną sylwetką, jak i ciekawym wyposażeniem wnętrza.
Kościół parafialny św. Marii Magdaleny
Ten ciekawy kościół może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. Warto tu podkreślić, iż pierwotnie świątynia ta miała był jednocześnie miejscem dla wiernych, jak i obronnym obiektem, dającym mieszkańcom wsi bezpieczne schronienie w razie ataku ze strony Tatarów. Historycy sztuki podkreślają, że jak na XIV wieku, zastosowano tutaj bardzo nowoczesne rozwiązania. Już sam fakt, że świątynię wzniesiono na szczycie wzgórza, sporo mówi o jego dawnej roli. Co można tutaj zobaczyć?
Kościół ten jest ciekawym przykładem drewnianej budowli w konstrukcji zrębowej, która składa się z zamkniętego trójbocznie prezbiterium oraz nawy na planie prostokąta. Prezbiterium jest podpiwniczone kryptą grobową, a od północy przylega do niego zakrystia. W kościelnej bryle wyróżnia się również wieża, wzniesiona w konstrukcji słupowej z ciekawym, murowanym przedsionkiem. We wnętrzu tej świątyni można ujrzeć wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Uwagę przyciągają m. in. polichromie wykonane w XIX wieku oraz obrazy: św. Marii Magdaleny (w ołtarzy głównym), Matki Boskiej z Dzieciątkiem (w lewym ołtarzu bocznym) oraz św. Józefa (w prawym ołtarzu bocznym). Chór muzyczny, rokokowe feretrony, zabytkowa ambona oraz późnobarokowe ornaty haftowane – oto kolejne atrakcje, które czekają na miłośników sztuki sakralnej we wnętrzu tego kościoła.
Nowosielce to ciekawa miejscowość, na teren której w czasie wycieczki po okolicy Przeworska warto zajrzeć. Drewniany kościół, który czeka tu na turystów, jest przecież cennym zabytkiem dawnej architektury, któremu z pewnością należy się większe zainteresowanie.