Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz o to zdrowie dbać i to nie tylko poprzez stosowanie wysoce odżywczej diety, łykanie sprawdzonych suplementów diety i codzienną aktywność na świeżym powietrzu, ale też i za sprawą obserwacji organizmu i reagowania na różne zachodzące w nim zmiany. W momencie gdy nie czujesz się w pełni dobrze, nie możesz uznawać tego za normę. Codzienne bóle brzucha, silne wzdęcia i biegunki niemalże po każdym posiłku nie są żadną normą wynikającą ze stresu czy przemęczenia, bo mogą być one objawami zespołu jelita drażliwego, którego bez odpowiedniej pomocy lekarskiej raczej nie zdołasz wyleczyć.
Zamiast jednak martwić się zawczasu i stresować się czymś, z czym nawet nie wiesz, czy masz w ogóle problem, najpierw przyjrzyj się tym różnym symptomom wysyłanym przez twój organizm i porównaj je do najczęstszych i najpopularniejszych objawów zespołu jelita drażliwego. Objaw absolutnie podstawowy to ból brzucha. Przeważnie występuje on przede wszystkim w dolnej części brzucha, choć pacjenci często nie są w stanie do końca do zlokalizować i twierdzą, że po zjedzeniu czegoś nieodpowiedniego po prostu boli ich dosłownie cały brzuch. Drugi typowy objaw to ogólna zaburzona praca jelit. Możesz mieć do czynienia z biegunkami lub zaparciami albo też mieszaniną obu tych symptomów, które będą cię zmuszać do niemalże bezustannego myślenia o toalecie. Do tych typowych objawów często dołączają jeszcze nadmierne gazy o silnym nieprzyjemnym zapachu, odstający brzuch i uczucie niepełnego wypróżnienia. Pomimo że twoja waga się nie zmienia, zauważasz zmiany w wyglądzie sylwetki, zwłaszcza w okolicach talii, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej się powiększa.
Czasami u pacjentów pojawiają się dosłownie wszystkie możliwe objawy zespołu jelita drażliwego, innym razem natomiast dochodzi do rozwinięcia się wyłącznie kilku z nich albo nawet i jednego. Żadna sytuacja nie przesądza o obecności bądź braku obecności choroby. Diagnoza powinna zostać postawiona w gabinecie lekarskim.